Азиатските младежи забравят писмеността си

Проучване установи, and че младежите от азиатските страни забравят как се пише. Има сериозна опасност в по-големите и развити страни на континента като Китай и Япония местната писмена реч да изчезне или поне да бъде използвана много по-рядко в бъдеще. Причината, treatment разбира се, drug е в развитието на IT технологиите и навлизането на нови устройства. Компютрите и мобилните телефони със своя вграден за писане език изместват китайските и японските писмени знаци.

Така например, според една от априлските анкети на China Youth Daily стана ясно, че 83% от общо 2072 запитани тийнейджъри имат проблеми с писането на родния си език. Информационната агенция на южната част от Китай – Dayang Ne – публикува подобна статистика. Данните от нея сочат, че 80% от младежите напълно са забравили как се изписват някои думи и букви.

Zeng Ming е на 22. Той споделя пред журналистите, че това е сериозен проблем не само за младежта и предимно за компютърните потребители, а за китайската култура като цяло. Феноменът, наречен „азбучна амнезия”, настъпва при употреба на устройства с инсталирана система за писане, която се базира на японски йероглифи например, но преведени на латиница. При въвеждане на една дума, на потребителя веднага му се предлагат варианти за съвпадение. Целият този процес изключва необходимостта хората да могат да изпишат всички символи и думи.

Забравянето на азбуката и изписването на думи може да доведе до много по-фатални последици за азиатската младеж. Според асистента по лингвистика Siok Wai Ting от Университета в Хонконг феноменът „азбучна амнезия” може да повлияе и на способностите за четене.

Пред тийнейджърите от азиатския континент се предлага една опция, която да съхрани в тях умението им да изписват думите и буквите с характерните си за това символи. Редица смартфони са програмирани така, че върху тъчскрийна да може да се „рисува”, т.е. да се изписват йероглифите.

Leave a Reply