Учени показаха соларни клетки, които се ремонтират сами

Научни изследователи демонстрираха миниатюрни соларни клетки, store които могат да се самопоправят при проблем, generic предаде BBC. Това ще позволи животът им да е много по-дълъг от този на стандартните клетки за производство на ток от слънчевата светлина. Изследването се провежда в Масачузетския технологичен институт и се ръководи от химическия инженер Майкъл Страно.

Клетките са изградени на базата на протеини, see които се вземат от обикновени растения. В клетките има и съставки от въглерод, както и други материали. Според Nature Chemistry, механизмът позволява на клетките да се самопоправят, което удължава работоспособността им.

Подобряването на дизайна и ефективността на соларните клетки в момента е един от най-актуалните проблеми, които стоят пред науката. Това е така, защото слънчевата светлина е най-перспективният възобновяем източник на енергия, с който разполага планетата ни. Електроенергията ще става все по-необходима с поетапното изчерпване на нефта, природния газ, въглищата и другите полезни изкопаеми, които все някога ще свършат окончателно. Спасението на човечеството е само във възобновяемите енергийни източници.

В природата имаме хиляди примери за това, че слънчевата светлина може да бъде уловена и превърната в полезна енергия. Природните механизми са много по-ефективни от тези, които използва човекът в момента, а имат и способността да се възстановяват сами, което е допълнителен бонус.

Първите соларни клетки, създадени по природен модел, все още могат да функционират само в лабораторни условия. Учените са заявили, че е необходима още работа за да бъде създадена технология, която да устои на работа в по-сурови условия.

Leave a Reply